A magyar járműipar és innováció jövője szempontjából mérföldkőnek számító bejelentés született ma: Május 13-án kerül az Országgyűlés elé az a törvénymódosító javaslat, amely lehetővé teszi egy új, önálló közérdekű vagyonkezelő alapítvány létrehozását a zalaegerszegi járműipari tesztpálya fejlesztésének és működtetésének irányítására. A döntés értékes lehetőséget nyit meg a régió és az ország számára, hiszen a változás révén erősebb, rugalmasabb és innovatívabb gazdasági ökoszisztéma alakulhat ki.
A bejelentést Palkovics László, a kormány mesterséges intelligenciáért felelős biztosa, valamint Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere tartotta a városházán. Az eseményen kiderült, hogy a korábbi tulajdonosi struktúra, melyben a győri Széchenyi István Egyetemért Alapítvány volt a tesztpálya fő tulajdonosa, változik. Az eddigi vagyonelemek és közfeladatok kiválása után létrejön a ZalaZONE Alapítvány néven működő új szervezet. Ez a lépés nemcsak a működési folyamatok egyszerűsítését és hatékonyságát szolgálja, hanem további innovációs lehetőségeket is megnyit a térség számára.
Balaicz Zoltán hangsúlyozta, hogy a tesztpálya és a kapcsolódó ipari park fejlődése az elmúlt évtizedben példamutató volt: 2016 óta több mint ezer új munkahely jött létre a térségben, az iparűzési adóbevételek pedig meghaladták a többszázmillió forintot. A városvezető szerint különösen fontos, hogy ki irányítja és menedzseli ezt a gazdasági és kutatás-fejlesztési ökoszisztémát, hiszen ez közvetlenül befolyásolja a régió jövőjét és versenyképességét. Ezért a helyi önkormányzat támogatását élvezi az új alapítvány létrehozása, amely biztosítja a stabil és helyi irányítású működést.



Palkovics László kiemelte, hogy Magyarország számára nemcsak gazdaságilag, hanem stratégiailag is kiemelten fontos szerep jut a globálisan átrendeződő járműipari környezetben. A magyarországi fejlesztések között az egyik legfontosabb a mesterséges intelligencián alapuló innovációk támogatása, melyhez a zalaegerszegi tesztpálya kiváló platformot biztosít. A kormány ezért a törvénymódosító javaslat benyújtásával támogatja a régió és az ország jövőjét.
A törvényjavaslat részleteiben szerepel, hogy a jelenleg a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány tulajdonában lévő, a tesztpályát működtető cég – az Autóipari Próbapálya Zala Kft. – vagyonát és feladatait az új alapítvány veszi át, melyben az állam mint társalapító képviselteti magát. A változás célja, hogy az innovációs és kutatás-fejlesztési lépések gyorsabbak és hatékonyabbak legyenek, miközben a vagyont továbbra is a célokra lehet felhasználni, sőt, a pályázatok és beruházások finanszírozásában az állam továbbra is fontos szerephez jut.
A jövőben a kuratóriumba és felügyelő bizottságba helyi képviselők is bekerülnek, így biztosítva a helyi érdekek érvényesülését. A kialakult központi és helyi együttműködés lehetővé teszi, hogy Zalaegerszeg továbbra is vezető szerepet töltsön be Európában a járműipari kutatás és fejlesztés területén, miközben a régió gazdasági fejlődése is erőteljesen felgyorsul.
Ez a lépés összhangban áll Magyarország nemzeti stratégiájával, mely szerint a járműipar és a mesterséges intelligencia fejlesztése kulcsfontosságú a fenntartható és versenyképes gazdaság kialakításában. A kormány tervei szerint a törvénymódosítás mielőbbi elfogadásával biztosítható a folyamatos fejlődés és az innovációs kihívások gyors kezelése.
Az elképzelések szerint a jövőben a tesztpálya és az ehhez kapcsolódó kutatás-fejlesztési központ a világ élvonalába kerül, ami nemcsak gazdasági szempontból jelentős, hanem hozzájárul a magyar autóipar nemzetközi versenyképességének növeléséhez, valamint a technológiai fejlődés élvonalában tartásához. A cél, hogy a régió és az ország egyre inkább a zöld és intelligens mobilitás innovációs központjává váljon, ezzel is támogatva a fenntarthatóságot és a digitális átállást.
A tesztpálya fejlesztése egyebekben újabb mérföldkőhöz ért: szerdán avatják fel a 250 km/órás sebességre alkalmas oválpályát, amely az európai szintű tesztelés és kutatás egyik kiemelkedő eleme lesz. Ez a fejlesztés tovább erősíti Zalaegerszeg pozícióját a nemzetközi járműipari innovációk központjaként, lehetővé téve a gyártóknak, kutatóintézeteknek és startupoknak, hogy a legkorszerűbb technológiákat teszteljék és fejlesszék.
